Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Úttörő tudós nők állnak a gyulai könyvtár kiállításának a középpontjában

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2024. november 06. 15:55
Úttörő tudós nők állnak a gyulai könyvtár kiállításának a középpontjában
A vándortárlat a Budapesti Goethe Intézet támogatásával valósult meg

A Budapesti Goethe Intézet támogatásával megvalósult, Berlin – A tudós nők fővárosa című vándorkiállítás tisztelettel adózik azoknak az úttörő tudós nőknek, akik Németország fővárosában alkottak, kutattak, és változást hoztak a világba – hangsúlyozta Szélné Rapport Erika, Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke a tárlat november 6-i gyulai megnyitóján, a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban.

Dézsi János könyvtárigazgató, Szélné Rapport Erika, Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke és Niedermayer Hermina könyvtáros 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

„A 20. század elejétől kezdve, az akkoriban még több szempontból konzervatív tudományos közegben, a nők – matematikusok, fizikusok, biológusok, orvosok és más szakterületek kutatói – Berlinben találtak otthonra, inspirációra, és bizonyították, hogy nem csupán helyük van a tudományban, de meghatározó szerepük is” – fogalmazott.

Kiemelte: „Berlin mára a tudós nők egyik fővárosává nőtte ki magát”; a kutatásban, az egyetemi életben és az innováció terén is komoly szerephez jutottak a nők.

A kiállítás olyan rendkívüli tudós nők történetét mutatja be, mint Lise Meitner, aki a maghasadás felfedezésével járult hozzá a modern fizika fejlődéséhez, Emmy Noether, aki nélkül a matematika és a fizika más alapokon állna, vagy Gertrud Bäumer  társadalomkutató, aki a női egyenjogúság és az oktatás terén ért el kiemelkedő eredményeket – fejtette ki.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Hozzátette: ezek az asszonyok koruk és környezetük határait is feszegették, generációkat inspirálva ezzel.

A könyvtár német anyagát gondozó Niedermayer Hermina a megnyitón elmondta: a mintegy száz évet felölelő tárlat 22 olyan tudós nő munkásságát mutatja be, akire példaképként tekinthetünk. A legkorábban, 1871-ben, Lydia Rabinowitsch–Kempner mikrobiológus született, aki Robert Koch előtt felfedezte a tuberkulózist okozó baktériumot, a legkésőbb pedig, 1976-ban, Sabine Gabrysch orvos és epidemiológus.  

A kiállítás november 30-ig tekinthető meg a könyvtár nyitvatartási idejében.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)