A helyi értéktárba a közelmúltban bekerülő Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezetet bemutató kiállítás nyílt október 1-jén a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban az Őszi Könyvtári Hét keretében.
Az eseményen Kónya István alpolgármester mondott beszédet, majd Vigh Imre, a szövetkezet nyugalmazott elnöke tartott előadást.
„Az 1950-es években hazánkban sorra alakultak a háziipari szövetkezetek, ez városunkban sem volt másképp. 1957. augusztus 22-én 121 fővel megalakult a Gyulai Háziipari Termelő Szövetkezet (később Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet), melynek tagjai kezdetben városunk kórháza számára varrtak lepedőket, ágyneműket, gyógyászati segédeszközöket, de gyermekruhákat is készítettek” – idézte fel az alpolgármester a közösségi oldalán.
Hozzátette: a természetes alapanyagok felhasználásával elindult a gyékény- és a kosárfonás, majd Marosán György gyertyaöntő és takácsmester műhelyében elkészült az első gyulai szőttes.
A többnemzetiségű Gyula ez irányú kézművessége kalotaszegi és torockói motívumokkal, valamint székely festékes mintákkal bővült. Így alakult ki a gyulai (békési) szűcshímzés, és indult meg a szőttesek, a szőnyegek és a népi ihletésű faliképek tervezése, bemintázása és sorozatgyártása – tette hozzá.
Emlékeztetett: a rendszerváltozást követő kedvezőtlen piaci okok miatt a szövetkezet 2008 októberében megszűnt.
Arról is beszámolt, hogy Vigh Imre, aki 1979–2008 között volt elnöke a szövetkezetnek, tavaly ősszel ajánlotta a Gyulai Települési Értéktár Bizottság figyelmébe a szövetkezetről összeállított értékmentő anyagát, melynek értéktárba vételét a tavaly december 5-i ülésen egyhangúlag támogatták.
A kiállítás október 31-ig látható a könyvtárban.