Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Sík Ferenc munkásságát bemutató kiadványt készített Békés Vármegye Önkormányzata

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2024. október 02. 10:02
Sík Ferenc munkásságát bemutató kiadványt készített Békés Vármegye Önkormányzata
1973-tól 1994-ig a Gyulai Várszínház művészeti vezetője volt

Fotó: Békés Vármegye Önkormányzata

Bemutatták Békés Vármegye Önkormányzatának „Mindent lehet!” – szemelvények Sík Ferenc rendezői munkásságából című kiadványát szeptember 30-án a Művész Kávéházban tartott sajtótájékoztatón.

Zalai Mihály vármegyei elnök elmondta: egy pályázat nyújtott lehetőséget a Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar rendező munkásságát bemutató 106 oldalas kiadvány elkészítésére, amely online hozzáférhető és letölthető az önkormányzat weboldalán.

Mint ismertette, a kiadvány olyan elemeket emel ki Sík Ferenc munkásságából, amelyek megrajzolják a rendező pályaívét.

Felidézte: Sík Ferenc 1931-ben Békéscsabán született, itt nevelkedett, innen indult néptáncosi pályája. Később, 1973-tól 1994-ig a Gyulai Várszínház művészeti vezetője volt.

„Személye meghatározta a teátrum arculatát, munkássága kihatott az egész Kárpát-medencére, hiszen a magyar drámairodalomra is komoly hatást gyakorolt. Gyulát, Békés vármegyét ilyen szempontból a magyar színházi világ fontos központjává tette” – fogalmazott.

A kötet szerkesztője Baranyainé Imre Julianna, aki egyben az egyik szerző is, Dancs László mellett. A kiadványhoz több száz képet bocsátott a készítők rendelkezésére Sík Vera, a rendező özvegye – mondta el az elnök.

Sík Ferenc Gyulán Kern Andrással és Lukács Sándorral 

„Meggyőződésünk, hogy Sík Ferenc a magyar kulturális élet egyik meghatározó alakja volt, akinek életműve, emléke méltánytalanul kevés figyelmet kap napjainkban” – fejtette ki Baranyainé Imre Julianna.

Felelevenítette: a rendező 32 évesen kapta meg a diplomáját, az első két éve Egerben olyan jól sikerült, hogy a vidéki színjátszás fellegvárának számító Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződtették.

Első éveiben operetteket rendezett, a színpadi mozgás új elemeit használva, majd a magyar dráma került érdeklődése középpontjába. Elkötelezettje lett a magyar darabok bemutatásának, ezt a tevékenységét terjesztette ki a határon túli szerzők és a határon túli kultúra felkarolásával a Gyulai Várszínház művészeti vezetőjeként – húzta alá a kötet szerkesztője.

Hozzátette: a Nemzeti Színház volt Sík Ferenc karrierjének a csúcspontja, az Advent a Hargitán megrendezése a magyar színháztörténet kitörölhetetlen eseménye.

Elmondta: a Békéscsabai Jókai Színház kamaraterme a rendező nevét viseli, a bejáratnál pedig a fejszobra fogadja a látogatót.

A kiadvány és az ahhoz kapcsolódó korabeli cikkek, fényképekkel együtt, digitálisan tekinthetők meg és tölthetők le a www.bekesmegye.hu oldalon a „Mindent lehet!” – szemelvények Sík Ferenc rendezői munkásságából elnevezésű bannerra kattintva, illetve ezen a linken: https://www.bekesmegye.hu/wp-content/uploads/2024/09/Sik_Ferenc_konyv_A4_konyv.pdf.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)