Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Megnyílt Pentelei Molnár János kiállítása

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • H. Z. • KULTÚRA • 2024. szeptember 06. 19:14
Megnyílt Pentelei Molnár János kiállítása
Közel 50 alkotás érkezett a gyulai Kohán Képtárba

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor 

Megnyitották Pentelei Molnár Jánosnak, a legnagyobb magyar csendéletfestőnek a centenáriumi kiállítását szeptember 5-én a Kohán Képtárban.

Liska András az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője köszöntőjében elmondta, évek óta igyekeznek magángyűjtők kollekcióit bemutatni, amelyek emlékeztetnek bennünket a múzeumok születésére, hiszen azok köztudottan felajánlásokból gyarapodtak a mecénások által.

Kónya István alpolgármester megnyitóbeszédében kifejtette, a kiállítás első állomása Dunaújváros, a második Perkáta, a harmadik pedig Gyula volt.

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor 

Felidézte, hogy Pentelei Molnár János 1878. május 8-án született a Dunaújváros részének számító Dunapentelén, és 1924. november 10-én hunyt el a gyulai József Nádor Tüdőszanatóriumban. 

– A fiatalon elhunyt zseni tökéleteset alkotott, ha megnézzük az életképeket, a portrékat, csendéleteket, tájképeket. Mindegyikről visszatükröződik az a fajta profi szemlélet, őstehetség, amivel Pentelei meg volt áldva – fogalmazott az alpolgármester. Hozzátette: a festő mestere Benczúr Gyula volt.

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor 

Boda József, a képek tulajdonosa elmondta, Pentelei Molnár János eredetileg nem festőművésznek készült, hanem hivatalnoknak, de tehetségének, szorgalmának, kitartásának köszönhetően mégis berobbant a képzőművészetbe az 1906–1907-es években.

Az 1910–20-as évekre világszinten elismertté vált, rövid élete során több díjat magáénak tudhatott. Az Állami Aranyérmet neves festőtársa, Rippl-Rónai József elől nyerte el 1915-ben.

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor 

Hazánkban ő a legnagyobb csendéletfestő, nem csak az alkotásainak mennyisége miatt. Külföldön mintegy ezer festménye forog kézen, Magyarországon 300-400 mű található múzeumokban, magángyűjteményekben – hangzott el a beszédben.

Pentelei Molnár János legismertebb műve a 30 ezüstpénzt, mely a Magyar Nemzeti Galériában látható. A monumentális alkotás után fokozatosan áttért a tájképek, később a csendéletek témakörére.

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor 

A képek tulajdonosa megköszönte a lehetőséget, hogy gyűjteménye 63 darabjából közel 50 alkotás láthatóvá vált a gyulai lakosok és a turisták számára. Elárulta, hogy 10 év intenzív munkájának köszönhető a Pentelei-kollekciója, mely Európában a legnagyobb.

– Tudomásunk szerint a festő első gyűjtője Beckói Biró Henrik olaj-nagykereskedő volt, akinek a legtöbb Pentelei-festménye volt az országban, majd Nemes Marcell szénkereskedő, műgyűjtő, mecénás folytatta a gyűjtőmunkát.

Fotó: Gyulai Hírlap – Pénzes Sándor 

Gyarmati Gabriella a Békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze, a kiállítás kurátora lapunknak elmondta: teljes szépségében, erősségeivel, előnyeivel szerette volna láttatni a közönséggel, hogy mi érdekelte a művészt.

Hozzátette: Pentelei mintha nem lenne elég ismert, de ez a kiállítás megfelelő helyre emeli a művészt.  

A kiállítás november 17-ig látogatható. 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)