Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Biztonságos favágás öt lépésben

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • PR • MAGAZIN • 2024. július 24. 13:08
Biztonságos favágás öt lépésben
Összeszedtük a biztonságos favágás legfontosabb lépéseit

Magyarország hatalmas méretű erdőterületekkel rendelkezik, ahol évente több millió hektár fát termelnek ki. A fakitermelést általában hozzáértő, képzett szakemberek végzik, akik sokéves tapasztalattal rendelkeznek. Előfordulhat azonban, hogy egyszerű kerttulajdonosként mi is rákényszerülünk arra, hogy kivágjunk otthon egy fát. Erre leggyakrabban akkor van szükség, ha az adott fa már beteg, ha esetleg némi plusz tüzelőanyagra van szükség, vagy pusztán útban van a fa a kertrendezéskor.

Mielőtt nekiállunk a fa kidöntésének, mérjük fel a körülményeket. Amennyiben túl nagy fával van dolgunk, inkább hívjunk profi szakembert, nehogy baleset történjen. Egy kisebb fát azonban mi magunk is kidönthetünk. Ehhez azonban be kell tartani néhány fontos szabályt. Az alábbiakban összeszedtük a biztonságos favágás legfontosabb lépéseit.

1. Tervezzünk előre!

A hatékony munka feltétele az alapos tervezés. A favágást olyan napra időzítsük, amikor nem esik az eső, és nem fúj erős szél. Viharos időben ne is kezdjünk hozzá! Érdemes egy száraz, tél végi napot választani. Tél végére garantált, hogy nem lesz a fán levél és termés sem. Így a kivágás kevesebb hulladékkal jár. A téli napokon a túlzott hőség sem fenyeget bennünket.

Ha előre tudjuk, hogy több fát is szeretnénk kivágni, jól jöhet egy fakitermelő tanfolyam elvégzése. Noha nem egy olcsó képzés, maximálisan felkészít a biztonságos favágásra. A képzés során elsajátíthatjuk a favágáshoz szükséges eszközök magabiztos kezelésének módját, valamint jártasságot szerezhetünk olyan feladatokban, mint a gallyazás, darabolás és választékolás.

Mi több, a fakitermelő tanfolyam elvégzése után akár vállalkozóként is végezhetünk favágást. A fakitermelői képzettséget jogszabály írja elő, ezért anélkül nem is lehetnénk hivatásos favágók. Aki komolyan szeretne favágással foglalkozni, annak érdemes felvenni a kapcsolatot a Füredi Képző Kft.-vel, ahol elérhető áron sajátíthatja el a favágás csínját-bínját.

2. Határozzuk meg a döntési irányt!

Természetesen, ha csak egy kisebb fával van dolgunk, akkor bármilyen képzés nélkül ki lehet vágni. Előtte azonban ki kell alakítani a biztonságos munkakörnyezetet. Ahhoz, hogy senkinek ne legyen baja, meg kell határozni a fa döntési irányát.

A döntési irányt a fa tulajdonságai alapján válasszuk ki. Figyeljük meg az ágakat, és azt, hogy merrefelé nőnek. Vizsgáljuk meg a fa természetes dőlésirányát is. Amennyiben szél is fúj, a szél irányát is számításba kell venni. Végül pedig határozzuk meg a fa magasságát.

A fa magasságát mindenféle szerszám nélkül is könnyedén kiszámíthatjuk. Vegyünk kézbe egy botot, és nyújtsuk ki a karunkat úgy, hogy a bot hossza megegyezzen a kézfej és a szem közötti távolsággal. Ezután tartsuk a botot függőlegesen, mégpedig úgy, hogy a szem, a kézfej és a bot csúcsa egy derékszögű háromszöget alkosson.

Most mérjük be a fát, és álljunk olyan távolságba, hogy a fa akkorának látszódjon, mint kezünkben a bot. Amennyiben a fa ferde, érdemes oldalról mérni, mert így pontosabb eredményt kapunk. Ha sikerült úgy igazítani, hogy a fa és a bot egyforma méretűnek látszik, akkor a fa és a köztünk lévő távolság egyenlő a fa magasságával.

Miután megvan a fa magassága, pontosabban megtervezhetjük, hogy hova is szeretnénk dönteni a fát. Tisztítsuk meg a területet, de a fa mögötti részt is mindkét irányba. Ez lesz a menekülési útvonal.

3. Válasszuk ki a megfelelő szerszámokat!

A biztonságos környezet megteremtését követően válasszuk ki a favágáshoz használandó eszközöket. A vagás legegyszerűbb módja, ha láncfűrésszel végezzük. Egy kisebb fához elég lehet egy elektromos fűrész, viszont ha nagyobb törzzsel van dolgunk, nem árt egy benzinmotoros típust használni.

A fa mérete határozza meg azt is, hogy milyen egyéb eszközökre van szükség. A legkisebb fákat általában kézi erővel is ki lehet dönteni. Ha viszont szeretnénk megkönnyíteni a dolgunkat, használjunk törő rudat. Ezt az eszközt akkor kell behelyezni, amikor már majdnem kész a döntővágás.

Használhatunk merevítő rudat is, ugyanúgy, mint a törő rudat, de kiválóan megfelel a döntőék beveréséhez is. A döntőéknél figyeljünk az ék anyagára. Csak műanyag vagy alumínium éket használjunk, így nem megy tönkre a lánc, ha véletlenül belevágunk.

A legnagyobb fák kidöntéséhez már csörlőkre van szükség.

4. Készítsük elő a vágási területet!

Itt most kifejezetten a fa törzséről van szó. Mindössze annyit kell tenni, hogy levágjuk a zavaró gallyakat, és azokat az ágakat, amelyek útban lennének vágás közben. A ritkítást úgy tehetjük meg a legbiztonságosabb módon, ha felülről lefelé vágjuk az ágakat.

5. Döntsük ki a fát!

Végül nem maradt más hátra, mint a fa kivágása. Először ejtsünk egy kisebb vágást a törzs azon oldalán, amerre dönteni szeretnénk. Ez a dőlés irányító vágás. Nagyobb fáknál itt egy kisebb darabot szoktak kivágni a törzsből.

A másik oldalon, pár centiméterrel feljebb kezdjük el vágni a fát, amíg dőlni nem kezd. Ekkor rásegíthetünk a törő rúddal vagy kötelekkel. A korhadt törzsű fákkal különösen vigyázzunk, mert kiszámíthatatlanná válhat a dőlés iránya.

A döntés után takarítsuk el a hulladékot, és ássuk ki a megmaradt fatönköt.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)