Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Szorosabbra fűznék a kapcsolatukat a várossal a Gyulai Nyári Művésztelep alkotói

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2024. július 24. 14:30
Szorosabbra fűznék a kapcsolatukat a várossal a Gyulai Nyári Művésztelep alkotói
Megnyílt a Kastélyra hangolódva című vázlatkiállításuk a művelődési házban

Temesváry-Kovács Anett, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum történésze

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Megnyílt az 56. Gyulai Nyári Művésztelep résztvevőinek Kastélyra hangolódva című vázlatkiállítása július 23-án az Erkel Ferenc Művelődési Központban.

A három generációt felölelő művésztelepre idén is az ország több pontjáról érkeztek résztvevők, és egy gyulai alkotó is csatlakozott a csoporthoz. Zárókiállításukon szobrok, olajfestmények, pasztellképek, krokik, akvarellek és fotók is láthatók.

Horváth Ildikó, a Gyulai Művésztelep Egyesület elnöke lapunknak elmondta: néhány év óta tematikus művésztelepeket szerveznek, ami lehetőséget teremt arra, hogy az alkotók kimozduljanak a komfortzónájukból. Idén az Almásy-kastély volt a fő téma, de a korábbi évekhez hasonlóan az aktrajzolásra és a modell utáni mintázásra is lehetőség volt a művésztelep három hete alatt az Erkel Ferenc-gimnázium kollégiumában.

Horváth Ildikó, a Gyulai Művésztelep Egyesület elnöke

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Az elnök hangsúlyozta: szeretnék szorosabbra fűzni a kapcsolatot a várossal, ezért idén először villámkiállítást is szerveztek a kastély télikertjében, ahol a főúri épületben és annak környékén készült alkotásokat mutattak be, továbbá olyan tablókat, amelyeket a 2021-ben elhunyt Balla Tibortól kapott, kastélyt ábrázoló régi képeslapokból állítottak össze. Idén második alkalommal „akciófestést” is szerveznek, a művészek július 24-én délután fél öttől egyszerre alkotnak majd a kastély parkjában, ahová az érdeklődőket is várják – tudatta Horváth Ildikó, aki hozzátette: a gyerekek ki is próbálhatják majd a szénnel való rajzolást.  

A művésztelep résztvevőinek idén is tartottak előadásokat, ezúttal az Almásy-kastélyról és a szecesszióhoz köthető fürdővárosi épületektől, emellett végigjárhatták a megújult gyulai kiállítóhelyeket is.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Horváth Ildikó jelezte: szeretnék, ha a jövőben több helyi művész, rajztanár, tehetség csatlakozna hozzájuk, és Gyula testvérvárosaiból is várják az érdeklődő alkotókat.

A zárókiállítást megnyitó Temesváry-Kovács Anett, a gyulai Erkel Ferenc Múzeum történésze beszédében úgy fogalmazott: a kastélyban és annak parkjában készült alkotások „hangsúlyozzák a gyulaiságot, az egyéni szemléletmódot; a pillanatok esszenciáját mutatják”.

Rámutatott: a gyulai kastély és környezete a múltban is megihlette a művészeket. Erkel Ferenc, a Himnusz megzenésítője, a magyar nemzeti opera megteremtője többször alkotott az épület parkjában, és nászútja során a kastélyban adott jótékonysági koncertet; Munkácsy Mihály pedig itt sajátította el a festészet alapjait, innen indult el a világhírnév felé vezető úton – emelte ki.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Azt is felidézte, hogy az 1969-ben indult, Tóth Tibor festőművész (1923–2004) alapította Gyulai Nyári Művésztelep egyike a legrégebbi magyar művésztelepeknek.

A művelődési házban Balázs Zoltán, Bodor Zoltán, Horváth Ildikó, Juhos-Kiss Csenge, Kenesei Zsolt, Orbán György János, Orr András, Páljános Erzsébet, Pethő Anikó, Rácz Katalin, Sallai Dániel, Szabó Henrietta, Szilágyi Jéger Teréz, Szőke Sándor, Szulyovszky Sarolta, Vancsura Rita, Vitárius Nikoletta alkotásai láthatók.

A tárlat augusztus 30-ig tekinthető meg.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)